TORBALON

TORBALON
(c) Branislav Nenin

Resmi Ürün

Concept by: Radmila and Nikola Trebovac

https://www.viennadesignweek.at/programm/torbalon-a-water-resistant-bag-made-in-a-water-deprived-town/

TORBALON, Zrenjanin kasabasından (Vojvodina, Sırbistan) otantik bir hatıradır. Şehrin kendisi, yüksek oranda arsenik nedeniyle kullanımı 2004’ten beri yasaklanan içme suyunun iyi bilinen kirliliğiyle ünlüdür. Şehir sakinleri, evleri için genellikle 5 litrelik plastik bidonlarda şişelenmiş içme suyu satın almak zorunda kalıyor.

GERİ DÖNÜŞÜM

Bu plastik su kapları, Zrenjanin vatandaşlarının vazgeçilmez günlük yaşamın bir parçası olduğu için, onları toplumsal moda bağlamına oturtma fikri ortaya çıktı. Ve işte TORBALON geliyor! Plastik su kabından yapılmış bir çanta!

SOSYAL VE HAYIRSEVER KATILIM

Yeniden işlevlendirme ve su bidonunu yeniden kullanma olasılığı bu nesneyi döngüsel ekonominin bir ürünü olarak tanımlar. Çözülemeyen kirli içme suyu sorunuyla ilgili hoşnutsuzluğu simgeleyen ürün, bu soruna çözüm bulmaktan sorumlu olanlara sürekli bir hatırlatma olarak kamusal alanlarda taşınmak üzere tasarlandı.

Zrenjanin, Sosyalist dönemden kalma çeşitli ve zengin endüstriyel mirasın ekonomik geçiş süreçleri sırasında tamamen harap olduğu bir şehirdir. Banliyöleri, alışveriş merkezleri ve Avrupa ́nın minimum ekolojik standartlarını bile karşılamayan bir yabancı yatırımcının geleceğin otomobil lastiği tesisleriyle doludur. Yerel yönetim içme suyu arıtma tesisi yerine yeni bir ana meydan inşa etti. Ama belediye binasının balkonlarının altındaki bu meydanda gerçekten ihtiyacımız olanı yüksek sesle söylemek için kimse sivil haklarını kullanmıyor.

TORBALON genellikle Zrenjanin’in toplumsal olarak kırılgan vatandaşlarına dağıtılan içme suyuyla değiştirilir. Viyana Haftası 2022’nin resmi ürün öğesidir ve de sokak stili bir sosyal medya kampanyasıyla halka sunulacaktır.